“Земля” аналіз та цитати Ольга Кобилянська

Автор:

Ольга Кобилянська

Рід:

епос

Жанр:

повість (соціально‐психологічна).

Напрям: 

модернізм (символізм + неоромантизм)

Передісторія:

 розповідь про братовбивство у с. Димки.

Присвята:

батькові Юліану.

Епіграф:

«Кругом нас знаходиться якась безодня, що її вирила доля, але тут, у на-ших серцях, вона найглибша» (Юнас Лі).

Тема:

життя буковинських селян у тяжких соціальних умовах нестачі землі, братовбивство через землю.

Ідея:

роль землі в житті селян.

Символи:

 • земля – темна сила над людьми; праця і мрія
 • Сава і Михайло – Каїн та Авель
 • куля – вибір
 • Анна – нещасне кохання і материнство
 • син Анни і Петра – надія

Місце:

село Д. поблизу р. Серет на Буковині.

Час:

кін. 19 ст.; протягом 10 років.

Композиція:

32 розділи.

Зміст:

(експозиція) опис села Д. його недо-глянутих хаток, бо більшість людей на заробітках у Молдові – Докія Чоп’як має доглянуту хату, шукає для юної доньки Парасинки багатого чоловіка – весілля Парасинки й Тодорики – розмова Докії й Івоніки Федор-чука про дітей – життя родини Федорчуків, характеристики батьків і дітей – (ІІ)

(зав’язка) Івоніка й Михайло працюють, а Сава лінується й краде та носить коханці Рахірі вкрадене – розмови Рахіри й Сави про Михайла з ненавистю – (ІІІ) Михайло покохав бідну, але роботящу Анну – зустрічаються, зізнаються в коханні, але нікому про це не кажуть – Михайло мріє одружитися з нею після повернення з війська

(розвиток дії) (ІV) Івоніка й Марія журяться, бо Михайла змушені віддати до війська – Сава поводить себе погано, краде, носить до Рахіри – батьки погрожують йому тим, що не дадуть і грудочки землі – (V) Сава зустрічається з лінивою й злодійкуватою Рахірою, яка намовляє його проти родичів – (VІ) проводи Михайла – (VІІ) Михайло в рекрутах, де не-людські умови – при зустрічі з батьком каже про намір утекти, батько відмовляє – (VII) Марія довідується про хворобу Михайла, іде доворожки Домніки – ворожка користуєть-ся довірою Марії – (ІХ) жорстокі солдатські будні Михайла – (Х) Рахіра з Савою наріка-ють на батьків Федорчуків, що ті, побива-ючись за Михайлом, витрачають гроші на його відвідини – зароджується задум позбу-тися Михайла – (ХІ) Федорчуки працюють тяжко, Сава допомагає нехотя – мати розпо-відає йому про свої тяжкі заробітки й заявляє, що не допустить Рахіри до своєї землі – (ХІІ) Сава заявляє батькам, що швидше від-мовиться від землі, ніж від Рахіри – батьки переживають – Марія зустрічає Анну, яка, не зізнаючись у коханні до Михайла, роз-раджує матір – (ХІІІ) Анна наймається на службу до попа – таємно зустрічається з Михайлом – закохані переймаються пове-дінкою Сави, домовляються не говорити про свій намір одружитися – (ХІV) Федорчуки чекають Михайла у відпустку після важких маневрів – Анна вагітна, про батька ж май-бутньої дитини знає тільки Докія – Анну виганяють із дому мати й брат‐нероба – дівчину приймає Докія – Анна випадково зустрічає Рахіру, у гострій суперечці з якою зізнається про батька дитини й видає, що Сава ніколи не одружиться на Рахірі й вони ніколи не матимуть землі, бо на ній повин-ні працювати тільки чесні люди – (ХV) «Рахіра – або земля!» – заявляє батько – «І одно, й друге!» – заспівало в Саві – (ХVІ) Михай-ло приходить у відпустку, обіцяє Анні через рік одружитися – Рахіра підбурює Саву – (ХVІІ) Михайло через два дні хоче проси-ти благословення в батьків на одруження – випадково ламається огорожа – Сава переконує Михайла (той не хоче) піти в ліс по дрова – (ХVІІІ) батько напередодні Михайлових іменин їде в місто, у душі радість за сина – (ХIII)

(кульмінація) Марія вдома – приходить лісничий і повідомляє про мертового Михайла – Івоніка повертається з міста, відчуває неясну тривогу – (ХХ) усе село тужить за Михайлом – Анна звину-вачує в убивстві Саву, батько відчуває теж – (ХХІ) слідство – батько приховує кулю, у якій впізнає свою, зі своєї рушниці – Саву забирають до суду – (ХХІ‐ХХІІ)

(розв’язка) похорони Михайла – (XXIII) батьки страждають, Марія боїться втратий другою сина – Анна народжує близнят – (ХХІV) суд над Савою – батьки дають неправдиві свідчен-ня – (ХХV) Анна страждає, хоче помсти – іде до Федорчуків, щоб віддати одного із синів, схожого на Михайла – Марія виганяє – Івоніка співчуває – (LI) Сава під слідством – до Марії приходить чоловік і повідомляє, що бачив Саву з Михайлом – (LII) Івоніка вперше в житті вдарив Марію, коли та хотіла розкрити таємницю – (LIII) Сава вийшов із в’язниці й відразу ж до Рахіри – коли мати довідується про це, розуміє, що втратила й другою сина – (LIV) Анна прагне помсти, навіжено кидається на Саву – Сава ії боїться, навіть у церкву почав ходити – діти Анни помирають, вона божеволіє – усе село дає кошти на лікування – Івоніка докоряє Марійці за відмову прийняти бодай одну дитину – (LV) батьки Федорчуки постаріли, не дають землі Саві – Сава їх зневажає – Марія проклинає Саву, бажаючи йому долі Михайла – (LVI)

(епілог) пройшло 6 років від смерті Михайла – батько дає Саві зем-лю – Марія впевнена, що Сава – убивця, проклинає його – (XXXII) старий Петро, брат Докії, одружується з Анною, живуть уже п’ять років, у них народився син – Івоніка відписав землі на ім’я хлопця – Марія мучиться, дивлячись на дитину – Петро й Анна оберігають малого, покладають на нього надії, віддають до школи – «виросте – в нім прокинеться батьківська героїчна вдача, глибокий, віщий інстинкт по матері, – вони попровадять його в інший світ… і він сповнить ті надії…»

Коментар:

В основі тема братовбивства, що перегукується з біблійними образами Каїна та Авеля, а також народною мудрістю: «Кров людська – не водиця, проливати не годиться.

Цитати:

Михайло Федорчук:

 • Його висока горда постать перевишала всіх, мов дуб, а на його тепер ясно освіт-ленім лиці з узад зачесаним волоссям, що спадало на плечі, із вузьким білим чолом, відбивався цілий настрій його душі. Несамовита відвага незвичайної хвилі і жаль.
 • Михайло був мов образець! І не саме великий, але плечистий і сильний, а з лиця мов у якої дівчини, лише що над устами засіявся вус. Дівчата в селі знали добре, який він був, одначе він держався від усіх так далеко, був такий соромливий і замкнений, що ніхто не міг про нього сказати, щоб глядів за одною довше, ніж за другою.
 • … був баба, хоч був сильний, як медвідь, і плечі у нього, як у великана, садив на них мішки, як ніщо; хоч, щоправда, до роботи був здатний, як рідко хто перший-ліпший. Але серце було у нього м’яке, як тісто!..
 • Не для тебе, синку, була вона, а ти для неї! Ти ходив по ній, плекав її, а як виріс і став годний, вона отворила пащу й забрала тебе! (Івоніка над труною Михайла).

Сава Федорчук:

 • Росте й горнеться кудись… та не до доброго й не до нас. Він роботи боїть-ся, йому танець у голові. Зо стрільбою ходив би день і ніч по полі й по лісі, а про хату думає лише тоді, коли мамалиґа на кружок вивернеться.
 • Він був високий ростом, вищий від свого брата, але ніжно збудований, як мати.
 • З лиця подобав також на неї і був би гарний, коли б не його безустанно заблу-каний погляд, що мав у собі щось зимно-го й несупокійного.

Марія Федоряук:

• Була се слабосильна, ще доволі молода жінка з ніжними рисами обличчя, на якім за першим поглядом було пізнати, що тяжка, ненастанна праця й жура, що гнітила її, надали їй п’ятно старості.

Анна:

• Середнього росту, з темним, як шовк, волоссям… на око ніжна, таїла в собі силу та вабила до себе, мов музика, гармонією жіночності.

• Була чесна дівчина, про яку й одна душа злого слова не сказала. До того, знала стільки прерізних робіт, про які іншим дівчатам в селі й не снилося. Все була коло панни й вивчилася при ній всячини. Панна говорила з нею, мов із рівною собі. А й стидлива була страшенно.

• …нічого не мала, була убога, а лиш виставлена на гнів матері і штовханці брата, якою ні один хлопець у селі не журився.

Рахіра:

• Вона погана волошка, циганка. Дивися на її зуби й на її рот! Як клубки з м’яса стоять їй в лиці! Чи вона чим причарувала тебе? Дивися, яка вона погана! Чоло волоссям заросло, а очі, як у чортиці або в голодної собаки!

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *