В електростатиці вивчають взаємодію та властивості нерухомих зарядів. У природі існує два види електричних зарядів: позитивні й негативні. Усі тіла складаються з атомів, своєю чергою атом складається з позитивно зарядженого ядра й негативно заряджених електронів, які обертаються навколо ядра.
Носіями негативних зарядів є електрони, а позитивних — ядра атомів, найменшим з них є ядро водню — протон. Зарядів електрона й протона однакові, але знаки їх різні. Крім протона та електрона, електричний заряд мають багато інших елементарних частинок. Електричний заряд є властивістю цих елементарних частинок.
Тіла заряджаються в процесі переходу частини електронів від одного тіла до іншого. Якщо з одного тіла електрони переходять до іншого, то перше тіло буде заряджене позитивно, а друге — негативно. При цьому кількість зарядів як позитивних, так і негативних під час цього процесу залишається незмінною. Відповідно, явище електризації тіл зводиться до розділу зарядів, оскільки в звичайних умовах атоми речовини є електрично нейтральними.
Розділення зарядів можливо отримати шляхом тертя різних тіл одне об одне в результаті хімічної реакції тощо. З багатьох дослідів випливає закон збереження заряду: в ізольованій системі алгебраїчна сума зарядів q залишається незмінною, тобто

Цей закон діє й за взаємних перетворень різних елементарних
частинок.