Складне речення з різними типами зв’язку

Складне речення, у якому поєднуються різні види зв’язку, називається складним з різними видами зв’язку.

Серед таких речень розрізняють речення із сурядним і підрядним зв’язком та речення зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком.

У складному реченні із сурядним і підрядним зв’язком одні частини з’єднуються сурядними сполучниками, а інші – підрядними сполучниками чи сполучними словами: Аж ось труснуло сніжком, і земля нагадала аркуш паперу, на якім дитина випробувала зелені, руді й сірі фарби (1 і 2 частини з’єднані сурядним зв’язком, а 2 і 3 – підрядним).

Складні речення із сурядним і підрядним зв’язком

Розділові знаки у складному реченні з різними видами зв’язку

Кому ставимо:

  • між сурядним і підрядним сполучниками, між двома підрядними сполучниками, якщо частину, яка починається другим сполучником, можна опустити:Мені, мабуть, не докучить нагадувати, що, хто не знає свого минулого, той не вартий майбутнього.

Кому НЕ ставимо:

  • При збігу сполучників перед другим з них тоді, коли в наступній частині наявні співвідносні слова то, такЛось сподівався побачити схід сонця, і коли під його променями забронзовіли верхівки, то лось наче аж полегшав АЛЕ: З того вечора я часто приходив до дядька Себастьяна, і, коли він мав час, ми разом читали якусь книгу.
  • Якщо перший з двох сполучників протиставний (а, але, однак і т.д.): Туман пав бузковим цвітом, а коли почав розходитись, крізь його тонкий просинюватий серпанок виступили по горі бузкові вали.
  • Між двома головними частинами, з’єднаними одиничним сполучником чи, або, та (в значенні і), і (й), якщо вони мають спільну підрядну частину: Ще той папір від часу не зотлів і пам’ятка лишилась людям здавна, де за неграмотних французьких королів підписувалась Ганна Ярославна.

Складні речення зі сполучниковим і безполучниковим зв’язком

У складному реченні зі сполучниковим і безсполучниковим зв’язком одні частини поєднуються за допомогою сполучників чи сполучних слів та інтонації, а інші – лише інтонації: Вже на річках дитячий галас вщух, холонуть дні, і все навкруг холоне (між 1 і 2 частинами – безсполучниковий зв’язок, між 2 і 3 – сполучниковий).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *