Сферичний конденсатор

Цей конденсатор складається з двох концентричних сферичних пластинок, простір між якими заповнений діелектриком (рис. 3.12). Електричне поле в ньому строго радіальне. Тому сферичні конденсатори використовують у точних лабораторних дослідженнях.

Сферичний конденсатор
Сферичний конденсатор
(3.37)

Якщо r2 >> r1 , то внутрішню пластину можна розглядати як відокремлену кулю, і формула (3.37) набере такого вигляду: C1 ≈ 4πε0ε r1 < C . Як бачимо, електроємність конденсатора більша від електроємності відокремленого провідника. Якщо зазор між пластинами дуже малий порівняно з їх радіусами, то ємність сферичного конденсатора можна обчислити за формулою (3.36), якою визначається ємність плоского конденсатора. Справді, за

r2 − r1 = d << r1 , r2 ≈ r1 = r формула (3.37) набирає такого вигляду:

Сферичний конденсатор

Конденсатори широко використовуються в електротехнічних і радіотехнічних схемах. За будовою й типом діелектриків між провідниками розрізняють повітряні, керамічні, слюдяні, паперові, електролітичні конденсатори, а також конденсатори постійної та змінної ємностей.

Крім ємності, кожний конденсатор характеризується ще пробивною та робочою напругами. Тому, щоб дістати потрібну ємність для заданої робочої напруги, доводиться з’єднувати конденсатори в батарею — паралельно, послідовно або змішано. Паралельне з’єднання застосовують для того, щоб дістати більшу ємність, ніж ємність одного конденсатора. Пластини конденсаторів з’єднують у дві групи, потенціали яких ϕ1 та ϕ2 (рис. 3.13). Тому напруга ϕ1 − ϕ2 =U залишається спільною для всіх конденсаторів, а заряди різні:

Сферичний конденсатор
(3.38)

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *