Російсько-Українська Війна

Анексія Криму

Причини вторгнення. Повалення злочинно-авторитарного режиму Януковича в Україні стало справжнім викликом та серйозними ударом для Росії. Адже сам факт альтернативного розвитку пострадянської країни, яка стала на шлях серйозних реформ та подолання корупційних схем, зводив нанівець усі плани Кремля щодо реанімації СРСР в оновленому Митному союзі. Дистанціювання Києва від участі в новому геополітичному проекті Путіна позбавило Москву монопольного права позиціонувати себе як лідера слов’янського світу. Подальша інтеграція Києва з Брюсселем означає модернізацію української економіки, позбавлення її енергетичної залежності від Газпрому, а отже, і послаблення політичного тиску.

26 лютого 2014 р. в Сімферополі під стінами парламенту пройшли мітинги “за” і ”проти” збереження територіальної цілісності України. Понад 10 тисяч кримських татар і людей інших національностей прийшли виступити проти можливий сепаратистських рішень Верховної Ради Криму. Їм протистояло до 5 тисяч активістів проросійських організацій. Після тривалої штовханини і низки дрібних зіткнень сепаратистів відігнали від кримського парламенту. Обидві палати Державної думи 1 березня 2014 р. проголосували за введення російських військ на територію України і в Крим зокрема. 16 березня 2014 р. відбувся псевдореферендум, на якому 96,77% учасників голосування висловились за приєднання Криму до РФ.

Такі дії Москви згідно з Резолюцією Генеральної Асамблеї ООН “Про визначення агресії” –від 14 грудня 1974 року, так і схвалені консенсусом 11 червня 2010 року поправки до Статуту Міжнародного кримінального суду, якими визначено елементи агресії як міжнародного злочину, кваліфікуються як агресія.

Анексія – це насильницьке приєднання державою всієї або частини території іншої держави в односторонньому порядку. За міжнародним правом анексія – один з видів агресії і спричиняє міжнародно-правову відповідальність. Росію було виключено з  “великої вісімки” та накладено міжнародні санкції.

Антитерористична операція

Окупація Криму Росією стала справжнім викликом для України та міжнародної спільноти, адже одна з держав-гарантів територіальної цілісності України (згідно Будапештського меморандуму 1994 р. ) не просто вторглась на територію України, але офіційно оголосила його частиною РФ. Нова українська влада зосередилась на захисті територіальної цілісності розбудові Збройних сил України, які рішенням РНБО були приведені в повну бойову готовність з метою захисту східного кордону України. Вже 13 березня 2014 р. була відновлення Національна гвардія України.

Сепаратизм – прагнення до відокремлення відособлення, як вільне волевиявлення на законних підставах у вигляді автономії чи незалежної держави. Протягом квітня 2014 року сепаратиськими угрупуваннями за допомогою російський спецслужб були проголошені на території Донецької та Луганської так звані “народні республіки” – Донецьку народну республіку (ДНР) 7 квітня та Луганську народну республіку (ЛНР) 27 квітня. “Проголошення республік” супроводжувалося захопленням адміністративних будівель і відбувалось за сприяння місцевої влади.

13 квітня 2014 р. в. о. президента України О. Турчинов заявив, що для того щоб зупинити розгул тероризму, організованого російськими спецслужбами у східних регіонах України, РНБО розпочинає широкомасштабну антитерористичну операцію із залученням Збройних Сил України. Він повідомив, що: “Ми робили все , аби уникнути людських жертв. Але ми готові дати відсіч всім спробам вторгнення, дестабілізації  та терористичними діям зі зброєю в руках. РНБО прийняла рішення розпочати широкомасштабну антитерористичну операцію із залученням збройних Сил України. Ми не дамо Росії повторити кримський сценарій у східному регіоні України”.

13 квітня у Донецькій області почалась антитерористична операція (АТО) з метою зупини терористів та сепаратистів. Незважаючи на якісніше озброєння противника українські війська проявили героїзм та мужність, звільняючи Донецьку та Луганські області, важливу роль у забезпеченні армії необхідними речами відіграв волонтерський рух, що свідчить про усвідомлення громадянами України загрози втрати своєї державності. Яскравим феноменом протистояння агресору стали добровольчі батальйони, першими з яких були “Донбас”, ”Азов”, ”Айдар” їхня кількість весь час зростає. Тимчасово окупована територія України – територія України, яка контролюється  Російською Федерацією внаслідок анексії Криму, а також війни на сході України.

Мінські угоди

5 вересня 2014 р. в рамках контактної групи Україна – Росія – ОБСЄ із залученням представників сепаратистів в Мінську було підписано угоду про тимчасове переми’я:

  • Забезпечити негайне двостороннє припинення застосування зброї.
  • Забезпечити моніторинг та верифікацію з боку ОБСЄ режиму незастосування.
  • Здійснити децентралізацію влади, зокрема через ухвалення Закону України “Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей” (Закон про особливий статус).
  • Негайно звільнити всіх заручників і незаконно утримуваних осіб.
  • Ухвалити закон про недопущення переслідування і покарання осіб у зв’язку з подіями, які відбулися в окремих районах Донецької та Луганської областей України.
  • Вжити заходів для поліпшення гуманітарної ситуації на Донбасі.
  • Забезпечити проведення дострокових місцевих виборів відповідно до Закону України “Про тимчасовий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей” (Закон про особливий статус).
  • Вивести незаконні збройній формування, військову техніку, а також бойовиків і найманців з території України.

Донецькі аеропорт та кіборги

Символом незламності та мужності український захисників став Донецький аеропорт, бої за який тривають з 26 травня 2014 р. , незважаючи на переважаючи сили агресора та “перемир’я”, українські військові, яких назвали кіборгами, мужньо протистояли російським терористам.

Проте наймасштабніші бої відбувалися в аеропорту саме після оголошення перемир’я. Українські герої – кіборги 242 дні обороняли аеропорт, доки 22 січня 2015 р. старий і новий термінал, а також башта укріплення донецького аеропорту були повністю зруйновані.

Мінська угода від 12 лютого 2015 р. комплекс заходів з виконання Мінських угод, узгоджений лідерами Німеччини, Франції, України та Росії у форматі “нормандської четвірки”, і підписаний контакнтою групою, що складається з представників Росії, України, представників самопроголошених республік з метою деескалації збройного конфлікту на сході України.

Проведення у Донецькій та Луганській областях антитерористичної операції засвідчило існування проблем, зумовлених нездійсненням органами місцевого самоврядування покладених на них повноважень протягом тривалого часу. Фактично, вони самоусунулися від виконання свої повноважень. Це вкрай негативно позначилося на безпеці та життєдіяльності населення в районі проведення АТО. Після відповідної пропозиції РНБО Президент Петро Порошенко підписав Закон України “Про військово-цивільні адміністрації”, прийнятий Верховною Радою 3 лютого 2015 року.

Метою військово-цивільних адміністрацій є створення умов для забезпечення життєдіяльності відповідних територіальних громад, вирішення питань місцевого значення шляхом установлення особливого порядку здійснення окремих повноважень органів місцевого самоврядування у районі проведення Антитерористичної операції у разі коли відповідні органи місцевого самоврядування такі повноваження не здійснюють або самоусунулися від їх виконання.

Записи створено 93

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі записи

Почніть набирати текст зверху та натисніть "Enter" для пошуку. Натисніть ESC для відміни.