Неорганічні речовини

До неорганічних речовин, що входять до складу живих клітин, належить вода та мінеральні сполуки – солі Натрію, Калію, Кальцію, Магнію тощо.

ВОДА

Вода є основною неорганічною речовиною клітини, її вміст коливається від 40% (механічна тканина рослин, жирова тканина тварин) до 99% (Клітини медузи). Унікальні фізико-хімічні властивості води забезпечують її здатність виконувати різні функції.

ФУНКЦІЇ ВОДИ

  • Метаболічна. Вода є середовищем для біохімічних реакцій(Гідроліз, гідратація) і кінцевим продуктом багатьох біохімічних реакцій, а також донором електронів під час фотосинтезу. Речовини, розчинені у воді, називаються гідрофільними, нерозчинні у воді – гідрофобними.
  • Транспортна. Вода забезпечує перенесення біологічних молекул усередині клітин, з клітин, до клітин, крізь клітини, є головним компонентом транспортної системи вищих рослин і кровоносної системи тварин. Це можливо завдяки тому, що вода універсальний розчинник і має високий коефіцієнт поверхневого натягу.
  • Механічна. Вода забезпечує пружний стан клітин і тканин рослин (тургор), є амортизатором під час механічних впливів на організм, послаблює тертя між дотичними поверхнями.
  • Терморегуляторна. Вода забезпечує рівномірний розподіл тепла, що виділяється під час екзотермічних процесів усередині організму, а під час випаровування з поверхні тіла тварин (потовиділення) або рослин (транспірація) охолоджує організм.

МІНЕРАЛЬНІ СОЛІ

Розчинні солі Калію, Натрію, Кальцію забезпечують найважливішу властивість живих клітин – подразливість. Слабколужна реакція внутрішньоклітинного середовища зумовлюється фосфат- і гідрогенофосфатіонами, міжклітинної рідини та крові – карбонат- і гідрогенокарбонатіонами.

Нерозчинні мінеральні солі входять до складу  міжклітинної речовини кісткової тканини, черепашок молюсків, найпростіших, скелета губок.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *