“Наталка Полтавка” аналіз та цитати Іван Котляревський

“Наталка Полтавка” аналіз Іван Котляревський: тема, рід, ідея, жанр, цитати героїв, образи. Композиція: експозиція, зав’язка, кульмінація, розв’язка.

Аналіз

 • Автор:Іван Котляревський.
 • Рід: драма.
 • Жанр: 1) власне драма (соціально‐побутова), 2) малоросійська опера у 2х діях (за визначенням самого І.Котляревського).
 • Тема: зображення життя дівчини Наталки Полтавки, її боротьби за своє кохання в умовах соціальної нерівності.
 • Ідея: возвеличення кохання, вірності; за своє щастя треба боротись.
 • Місце: село під Полтавою біля річки Ворскли.
 • Важливі пісні: «Віють вітри, віють буйні» (з цього починається драма, співає Наталка, це пісня Марусі Чурай), «Всякому місту звичай і права» (співає возний Тетерваков-ський, це переробка твору Г.Сковороди).
 • Перший драматичний твір нової української літератури.

Образи:

 • Наталка Полтавка;
 • мама Горпина Терпелиха(вмовляє йти заміж);
 • коханий Петро (пішов на заробітки, бо був бідним і батько Наталки не хотів видавати за нього дочку);
 • возний Тетерваковський (сватає Наталку);
 • Микола (сирота, бурлака, допомагає Петру і Наталці);
 • виборний Макогоненко (допомагає возному).

Композиція “Наталка Полтавка”

2 дії; події відбуваються протягом одного дня; є 22 пісні – народні та літературного походження.

(експозиція) Наталка на березі Ворскли співає пісню «Віють вітри, віють буйні», з якої стає зрозуміло, що вона чекає коханого (Петра), а він десь забарився –

(зав’язка) зустріч возного Тетерваковського з Наталкою, який пропонує їй одруження.

(розвиток дії) розмова возного з виборним, прохання про допомогу щодо згоди Наталки вийти за нього заміж – Макогоненко розмовляє з Терпелихою – Терпелиха просить Наталку поступитися – Наталказ любові до матері погоджується – у селі з’являється Петро – розмови Петра з Макогоненком і возним про Харків, театр – Петро дізнається від Миколи про сватання возного до Наталки.

(кульмінація) Наталка категорично відмовляється одружитися з Тетерваковським – Петро поступається власним щастям, радить їй покоритися долі матері й готовий віддати всі зароблені гроші – розчулений возний відмовляється від Наталки, щоб вона могла одружитися з Петром.

(розв’язка) матір благословляє Петра й Наталку, радісне гуляння.

Цитати героїв “Наталка Полтавка”

Возний тетерваковський:

• «так і бундючиться, що помазався па-ном. Юриста завзятий і хапун такий, що із рідного батька злупить» (Микола).

• «Лучче синиця в жмені, як журавель в небі».

• «Я одказуюсь од Наталки і уступаю Петру во вічноє і потомственноє владініє з тим, щоб зробив її благополучною».

Виборний Макогоненко

«хитрий, як лисиця, і на всі сторони мотається; де не посій, там і уродить-ся, і уже де і чорт не зможе, то пошли Макогоненка, зараз докаже»

Микола:

 • «Один собі живу на світі, як билинка на полі; сирота – без роду, без племені, без талану і без приюту. Що робить – і сам не знаю. Був у городі, шукав міста, но скрізь опізнився. Одважусь в пекло на три дні! Піду на Тамань, пристану до чорноморців. Хоть із мене і непоказний козак буде, та єсть же і негіднійші од мене. Люблю я козаків за їх обичай! Вони коли не п’ють, то людей б’ють,а все не гуляють».
 • «Так і я з чорноморцями буду тетерю їсти, горілку пити, люльку курити і черкес бити».

Терпелиха:

• «Наталко, схаменись! Ти у мене одна, ти кров моя: чи захочу я тебе погубити? Убожество моє, старость силують мене швидше замуж тебе оддати».

Наталка:

«Золото – не дівка! Наградив бог Терпилиху дочкою. Кромі того, що красива, розумна, моторна і до всякого діла дотепна, – яке у неї добре серце, як вона поважає матір свою; шанує всіх старших себе; яка трудяща, яка рукодільниця; себе і матір свою на світі держить», та «Об розумі і добрім серці Наталки нічого і говорити; всі матері приміром ставлять її своїм дочкам». (виборний).

«Знайся кінь з конем, а віл з волом».

«Моє все багатство єсть моє добре ім’я».

«Не плачте, мамо! Я покоряюсь вашій волі і для вас за первого жениха, вам угодного, піду замуж; перенесу своє горе, забуду Петра і не буду ніколи плакати».

«Ай Наталка! Ай Полтавка! От дівка, що і на краю пропасті не тілько не здригнулась, но і другого піддержує»(Микола).

Петро:

«Хлопець виріс славний, гарний, добрий, проворний і роботящий; він од Наталки старший був годів три або чотири; з нею вигодовавсь і зріс вкупі. Терпилоі Терпилиха любили годованця свого, як рідного сина, та було й за що! Наталка любилась з Петром, як брат з сестрою»(виборний).

«Чотири годи уже, як розлучили мене з Наталкою. Я бідний був тогді і любив».

«се не город і не містечко, а в городі вистроєний великий будинок. Туда ввечері з’їжджаються пани і сходяться всякі люди, хто заплатити може, і дивляться на комедію… На комедії одні виходять – поговорять, поговорять та й підуть; другі вийдуть – те ж роблять; деколи під музику співають, сміються, плачуть, лаються, б’ються, стріляють-ся, колються і умирають». «но щоб я На-талку одговорьовав іти замуж за пана возного, научав дочку не слухати матері і поселяв несогласіє в сім’ї – нехай мене бог накаже! Наталко, покорися своїй долі, послухай матері, полюби пана возного і забудь мене навіки!» (про театр).

• «Що я нажив – все твоє: на, возьми! Щоб пан возний ніколи не попрекнув тебе, що взяв бідну і на тебе іздержався. Прощай! Шануй матір нашу, люби свого судженого, а за мене одправ панахиду».

Коментар

Як і «Енеїда», «Наталка Полтавка» написана живою українською мовою. Написання цієї драми зумовлено тим, що в той час відбувалось становлення україн-ського театру і не було достатньо п’єс, а тим більше п’єс, написаних українською мовою. От І. Котляревський і вирішив допомогти збільшити репертуар українського театру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *