“Кавказ” аналіз Тарас Шевченко

Автор:

Тарас Шевченко

Присвята:

Якову де Бальмену («Искреннему моему Якову де Бальмену»).

Рід:

ліро‐епос.

Жанр:

поема (політико‐сатирична) (поема‐соната, медитація).

Напрям:

реалізм з елементами романтизму.

Епіграф:

О, хто дасть голові моїй воду. Й очам моїм – джерело сліз! І плачу я і день і ніч за убієнними. Єремія, 9:1

Тема:

розповідь про війну Російської імперії на Кавказі; загибель друга Якова де Бальмена на цій, «не його» війні.

Ідея:

уславлення боротьби за свободу; засудження загарбницької політики Російської імперії.

Образи:

Прометей (символ незламності), горці, загарбник, ліричний герой, Кавказькі гори.

Місце:

Кавказ.

Композиція:

твір складається з п’яти частин (звернення до Бога, народів Кавказу, до правлячого класу, до Христа, знову до кавказців, до Якова де Бальмена), розділених інтервалами та зміною тональності. Цетральним у поемі є монолог загарбника, який подає картину «перевернутого світу», яким намагається спокусити кавказців.

Коментар:

Поема розповідає про загарбницьку безглузду війну, що десятиріччями веде самодержавство з маленькими кавказькими народами, чия національна свідомість настільки висока, що не вдається цей народ здолати. У творі звучить ніби гімн героям -кавказцям, що борються за волю, й звинувачення в безглуздій неви-правданій війні, яка не принесе користі ні Кавказу, ні народам імперії. Тільки верхівка країни може отримає зиск і задоволення.

Зміст:

(експозиція) романтичне зображення величі Кавказьких гір; давньогрецький міф про Прометея – (зав’язка) розмірковування автора над стражданнями, приниженням народу від жорстоких утисків катів‐гнобителів та засудження бездіяльності, пасивності простого люду в зв’язку з цим – (кульмі-нація: монолог‐звернення колонізатора до горця – (розв’язка) інтимний реквієм по загиблому другові, «доброму», «незабутньому» Якову де Бальмену, який випив з московської чаші московську отруту». Значить, його вбивця – царизм, а не горці.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *