“Дума про Марусю Богуславку” аналіз

iosvita.org

Рід:

ліро‐епос.

Жанр: 

дума (соціально‐побутова з елементами історичної; невільницький цикл).

Тема:

звільнення 700 козаків, які 30 (у деяких варіантах – 33) років перебували в турецькій неволі, «дівкою‐бранкою» Марусею Богуславкою на Великдень.

Ідея:

возвеличення патріотизму та самопожертви Марусі (самопожертва – бо її за це покарають).

Місце:

на Чорному морі, на білому камені.

Час:

Великодня субота та Великдень.

Вороги:

турки.

Коментар:

Вважають, що образ Марусі Богуславки – це збірний образ, який не має конкретного історичного прототипу, хоч відомо, що іноді вродливі українські дівчата‐полонянки, потурчившись, займали
видні місця при дворах турецьких вельмож (наприклад, дружина Сулеймана І Роксоляна). Бували випадки, коли дівчата‐полонянки потрапляли в гарем, ставали дружинами турецьких багатіїв, навіть мали від них дітей. Та до кінця життя в глибині їхньої свідомості жеврів патріотичний вогник і не забувалася провина перед рідною Батьківщиною, не затухало почуття до рідного батьківського краю, рідної землі. Великі муки терпіли такі люди, часто це було трагедією їхнього життя. Ось в цій думі і розповідається про дівчину‐полонянку «Марусю, попівну Богуславку», яка, потрапивши в полон, «потурчилась, побусурманилась для роскоші турецької, для лакомства нещасного» – стала дружиною багатого «пана турецького».

Композиція:

характерна для думи: є заплачка («Що на Чорному морі…), основна частина (розмова Марусі з козаками та їх звільнення) та славослів’я (Ой визволи, боже, нас, всіх бідних невольників…).

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *