Базові поняття художнього твору (ЗНО)

Тема

узагальнена основа змісту художнього твору , те , про що в цілому йдетьсяв ньому . Правильно сформульована тема – це наче дуже короткий переказ основного сюжету ( 1-2 речення ). Наприклад, тема “Чорної ради” П. Куліша – розповідь про Чорну раду , що відбулася в Ніжині в 1663 році .

Ідея

основна думка твору;  те важливе , для чого твір був написаний. Це певні ідеали та переконання , які автор прагне донести до читача через свій твір. Лайфхак: ідея здебільшого починається словами “уславлення”, “возвеличення”, “засудження”, “утвердження думки…” Наприклад, ідея історичної пісні “Чи не той то хміль” – возвеличення мужності Богдана Хмельницького.

Мотив

це тема ліричного твору, іноді це також жругорядні теми, що доповнюють основу. Наприклад, мотив ліричного вірша “Блакитна Панна” М. Вороного – возвеличення краси природи та єдність її з мистецтвом.

Проблема

це питання , яке автор ставить перед читачами , героями , часом . Проблеми можуть мати соціальний , етичний , екологічний , психологічний характер . Іноді назви творів мають проблемний характер , Наприклад, “Хіба ревуть воли , як ясла повні ?” Панаса Мирного та Івана Білика.

Проблематика

сукупність проблем , які автор розглядае у творі . Наприклад, до проблематики “Лісової пісні” Лесі Українки належать такі проблеми : буденне та прекрасне , проблема сприйняття фантастич-ного , добро і зло , реалізація творчих можливостей людини , пошуки сімейного щастя єдність людини і природи тощо.

Конфлікт

зіткнення , боротьба , на яких побудовано розвиток сюжету в художньому творі ; протиріччя як принцип взаємодії між образами літературного ( епічного або драматичного ) твору . Конфлікт визначає ідейну спрямованість і композиційно організовує художній твір на всіх рівнях , надаючи кожному образу його якісну визначеність в протиставленні іншим образам.

Художній образ у літературі

сформований фантазією письменника світ , що певним чином співвідносний зі світом реальним на рівні суспільних , культурних , історичних , психологічних та інших явищ. Також це будь – яке явище уявного світу , яке завдяки творчій діяльності письменника сприймається читачем як щось цілісне , завершене. Наприклад, образ Чіпки в романі Панаса Мирного “Хіба ревуть воли , як ясла повні ?” – це образ стихійної бунтарської сили .

Прототип

реальна особа , уявлення про яку послужило письменнику першоосновою при створенні літературного типу , образу людини – героя твору . Наприклад, прототипом Мартина Борулі з однойменної трагікомедії  Івана Карпенка-Карого є батько автора – Карпо Тобілевич.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *